úterý 28. 11.
HIDDEN ORCHESTRA /UK + ARMS AND SLEEPERS /UK
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Hidden Orchestra se vrací do Paláce Akropolis. „Imaginární kapela“ přiveze fúzi jazzu a elektroniky.

Více než dekádě uslyšíme v Paláci Akropolis znovu Hidden Orchestra a jejich originální směs volnomyšlenkářského jazzu okořeněného atmosférickým post-rockem a filmovou hudbou. Jediný stálý člen Joe Acheson popisuje svůj projekt jako „imaginární těleso, které ve skutečnosti neexistuje“. Hudba totiž vzniká smícháním nahrávek hudebníků z různých tradic, kteří natáčí samostatně a do jednoho mixu je pak spojuje Acheson ve svém studiu v anglickém Brightonu. Temné orchestrální textury, field recordings, basa a perkuse, Hidden Orchestra jsou nezařaditelní, tajemní a nenapodobitelní.

Hidden Orchestra existují od konce nultých let. Původní podobou skupiny byl kvartet, který kombinoval jazz a sofistikovanou elektroniku, přičemž poznávacím znamením bylo kombo bicích, jež dodávalo zvuku Hidden Orchestra energickou injekci. Poslední roky existují spíše jako studiový projekt, koncertní podoba se ale vrací k původnímu duchu kapely, byť složení není stálé. Do Prahy v listopadu dorazí Hidden Orchestra jako trio, Achesona doprovází dvojice bubeníků.

Za třináct let své existence vydali Hidden Orchestra tři dlouhohrající desky a několik kolaborativních nahrávek. Tou zatím poslední byla deska We Come From the Sun, na níž se podílela velšská zpěvačka Cerys Matthews známá ze skupiny Katatonia a básníci z kolektivu 10 Poets. Joe Acheson také natočil soundtrack ke hře Creaks pro českou videoherní společnost Amanita Design. Vyšel v roce 2020, vloni se rozrostl o bonusy a remixy, na nichž se podíleli i Tomáš Dvořáka aka Floex nebo Matouš Godík alias ZKA4T.

Skladatel a multiinstrumetalista Joe Acheson se do Edinburghu přestěhoval na konci tisíciletí kvůli studiím na vysoké škole a Skotsko mu učarovalo. Od roku 2003 natáčel ve svém domácím studiu hudbu pro televizi, rádio i reklamní spoty, vždy ale toužil dát dohromady také vlastní kapelu. Prvního spoluhráče našel ve své manželce Poppy Ackroyd a zbytek kapely se rekrutoval ze dvou výtečných skotských bubeníků, které přestalo bavit vysedávat jen ve studiích na cizích zakázkách. Z Joe Acheson Quartet se během roku 2010 stal Hidden Orchestra a zakotvili u prestižní britské značky Tru Thoughts.

Na začátku minulé dekády byli srovnáváni s podobnými volnomyšlenkářskými projekty jako Jaga Jazzist či The Cinematic Orchestra, které stejně jako Acheson a spol. uměly citlivě propojovat jazz a elektroniku. Hudba Hidden Orchestra bývá někdy popisována jako soundtrack k nočním procházkám, k čemuž svádí název jejich debutu Night Walks z roku 2010. Na druhé desce Archipelago je slyšet i klarinet Tomáše Dvořáka alias Floexe. Třetí album, meditativní Dawn Chorus inspirovaná ptačím zpěvem je z roku 2017.

Hidden Orchestra z muzikální poctivosti jazzu vydestilovali něco zcela unikátního a Achesonův volnomyšlenkářský přístup k žánrům jako je post-rock, downtempo nebo modern classical pomohl stvořit projekt, který se vymyká škatulkám. V listopadu se Hidden Orchestra jako trio vrátí do míst, kde české posluchače okouzlili nejprve – do žižkovského Paláce Akropolis.

Arms And Sleepers

Projekt Arms and Sleepers vznikl v roce 2006 v Bostonu původně jako producentské duo složené z dvojice Max Lewis a Mirza Ramic. Vydali přes třicet studiových desek a odehráli dva tisíce shows a zařadili se mezi nejzajímavější projekty, které míchají trip hop s náladovým ambientem, post-rockem nebo chillwave. Na jejich deskách se také často objevují různí vokalisté i rappeři. V současnosti tvoří už Arms and Sleepers jen Mirza Ramic, který ale i sólo udržuje vysoké pracovní tempo. V roce 2020 například vydal hned tři nové desky a další tři EPčka.


 
Doporučujeme