středa 18. 10.
HANIA RANI /PL
20:00, DIVADLO ARCHA
dočasně mimo provoz

info
Polská královna klavíru Hania Rani zahraje 18. října své uhrančivé skladby na ozvěnách desátého ročníku festivalu Spectaculare v Divadle Archa.

Fenomén současného klavíru Hania Rani vystoupí v říjnu v Praze

Jeden z největších fenoménů postklasické hudby posledních let a hudebnice ověnčená řadou uznávaných hudebních cen přiveze do Čech své nové studiové album. Poprvé v Praze vystoupí Hania na pódiu s polským multiinstrumentalistou Ziemowitem Klimkem, který ji doplní na klavír, syntezátory Moog a basu. V tomto složení v současnosti vyprodávají koncertní sály v rámci světové tour.

Festival Spectaculare zakončí probíhající 10. ročník tento týden třemi akcemi – vyprodanou projekcí show Robota Kocha Sphere v Planetáriu, čtvrtečním dokumentem o Davidu Bowiem Moonage Daydream v Biu Oko a záverečným ambientním koncertem Mathiasse Grassowa a Arovane v CAMP.

Hudba polské klavíristky a producentky Hanii Rani se rodí z fascinace klavírem jako hudebním nástrojem, jeho zvuk a harmonické možnosti ale využívá svým vlastním, osobitým způsobem, často i v kombinaci se sametovým hlasem. Narodila se v Gdaňsku a poslední roky pendluje mezi Varšavou, Berlínem a Curychem. Vystudovala na konzervatoři, ale její hudební lásky od Chopina přes Brubecka až k Radiohead jí zavedly k neortodoxnímu přístupu k tvorbě.

Výrazně se prosadila už svým debutovým albem Esja z roku 2019. Vyšlo na manchesterské značce Gondwana Records a obsahovalo sólové klavírní skladby inspirované stejnojmenným islandským pohořím. Stejně jako je podle počasí proměnlivá jeho vizáž, mění se i nálada hudby polské skladatelky. Rani se s nahrávkou podívala do Top 75 nejprodávanějších alb v Británii a dostala za ni mimo jiné dvě ceny Fryderyk Awards, které uděluje polský nahrávací průmysl.

Velkého ohlasu se dočkalo i následné album Home, kde její hudba ještě víc vyrostla do krásy díky bohatším aranžím. Využívá zde i vokál nebo delikátní elektroniku a hlavně ji doprovází basista Ziemowit Klimek a bubeník Wojtek Warmijak. Britský obchod a vydavatelství Rough Trade desku o hledání domova v čase nejistoty zařadil do seznamu nejlepších nahrávek roku. V roce 2021 se Hana Ranii spojila s čelistkou Dobrawou Czocher a v prostorách Štětínské filharmonie nahrály desku Inner Symphonies. Skladby těží ze zdánlivého protikladu intimity hudby a expanzivního zvuku prostoru a deska vyšla na prestižní značce Deutsche Grammophon.

Hania Rani má za sebou také několik soundtracků. Hudbou doprovodila film xAbo, dokument o Benátkách Venice-Infinitely Avantgarde nebo divadelní hru Nora. Ze spolupráce s filmaři se zrodila i její zatím poslední deska On Giacometti, soundtrack pro dokument režisérky Susanny Fanzun o legendárním italském sochaři a malíři, který zemřel v roce 1966. Hania Rani skladby psala v izolaci ve švýcarských horách. Desku vydala v únoru letošního roku a 18. října ji přiveze představit i do Prahy. Vystoupení se odehraje v rámci Spectaculare10 echoes, jež připomenou letošní povedený desátý ročník festivalu Spectaculare.

18. října 2023 Spectaculare10 echoes Divadlo Archa

VSTUPENKY

early birds – 590 Kč – vyprodáno

1. vlna – 640 Kč – vyprodáno

2. vlna – 690 Kč – v prodeji

3. vlna – 790 Kč – od 1.8. – 9:00


 
Doporučujeme