čtvrtek 25. 5.
LIVEUROPE FESTIVAL - DEN 1 ► RAT KRU, PAST, KOIKOI, AMELIE SIBA, STRULGATTU A DALŠÍ
19:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Liveurope festival je přehlídka mladých evropských hudebních talentů. Během dvou dnů se na ní představí 18 umělců a projektů z devíti evropských zemí, včetně 4 hudebníků nominovaných na prestižní ocenění Music Moves Europe Awards. V Paláci Akropolis během dvou dnů dostanete mladou evropskou scénu jako na dlani s objevy z Portugalska, Estonska, Francie, Švédska, Srbska, Čech, Litvy a řady dalších zemí.

Čtvrteční program nabídne polské duo Rat Kru, které chytře balancuje na hranici kýče a umění a hrdě přiznává, že jejich jediný cíl je roztancovat publikum. Beatmaker Rat One se skrývá za krysí maskou, zatímco Winogrady Lew servíruje surreální texty o životě v jejich rodné Poznani. Polští Sleaford Mods křížení s Ventolinem.

České duo P/\ST dělá rap, ale úplně jinak než zbytek domácí scény. Kašlou na pózování a rapová klišé, místo nich zasypávají posluchače abstraktními beaty a texty, které jsou opravdu o něčem. Vydali tři desky, tu poslední Tinnitus letos na jaře.

Amelie Siba patří mezi největší české hudební talenty poslední dekády. Její první desky jsou plné křehkých zpovědí a nesou v sobě duch pokojíčkové intimity. Za debut Dye My Hair dostala v roce 2021 cenu Apollo pro nejlepší české album roku. Zatím poslední počin Gently Double A je explozivní a sebevědomá fúze diy písničkářství, trip hopu a psychedelie.

Portugalskou lidovou hudbu plnou emocí a chladnou elektroniku kombinuje Ana Lua Caiano. Debutové EP vydala vloni v září, ale už má za sebou nespočet vystoupení na festivalech včetně Womexu. Na pódiu je to skutečná one-woman-show, v níž Caiano s pomocí sampleru, synezátoru a perkusí zve posluchače do svého svébytného zvukového světa.

Václav Chalupský aka Chalupski je klavírista, který vychází z minimalismu a postklasické hudby. Debutoval albem Vortex v roce 2019, hrál v rozšířené sestavě skupiny Kalle a s píše skladby pro divadelní nebo taneční představení. Vloni vydal desku Improvisations for Dance. V jeho autorské tvorbě klavír doplňují smyčky, elektrické kytary a syntezátory. V Londýně usazená devatenáctiletá písničkářka

Nina Kohout patří mezi velké objevy našich východních sousedů, což dokazuje i cena Radio_Head za roku 2020. Slovenský folklór míchá s prvky vážné hudby a triphopovými beaty a po skvěle přijatém EPčku Pandemonium je všem jasné, že Kohout má před sebou velkou budoucnost.

Slovinská rapperka, zpěvačka a tanečnice Sahareya dělá originální alternativní rap s vlivy R&B, elektroniky i popu. Odráží se v něm ale i syrské kořeny její rodiny, hudbu s ní totiž dělá její bratr, který si říká DJ SunnySun. Sahareya kromě hudební kariéry také pořádá koncerty v Lublani, provozuje obchod s deskami a založila školu pro DJe. Těžko by asi někdo tipoval, že v švédské vesničce Siljansnäs s tisíci obyvatel se zrodí elektronický projekt, který objede Evropu.

Strulgattu and Meierkord je trio kamarádů, dva fanoušci syntezátorů a čelista, kteří svojí neobvyklou kombinací nástrojů zachycují přírodní divy severu do instrumentálek plných skandinávské melancholie. V Paláci Akropolis jsme je už jednou pozvali na afterparty po vystoupení Floexe a přesvědčili nás, že jim bude slušet naše hlavní pódium.

Velkou diváckou podporu, ale i nominaci od hudebních profesionálů získali na letošních Music Moves Europe srbšťí Koikoi, kteří svými koncerty potvrzují pověst výborné živé kapely. KOIKOI tvoří parta kreativců z pulzující bělehradské hudební scény se společnou láskou k indie rocku/alternativnímu popu. Jejich kritikou oceňované debutové album „Pozivi u stranu“ (2021) láká na neortodoxní pop s volnými odkazy na The XX (žensko-mužské harmonie), srbský alt rock, elektro-rock à la Chromatics a indie dream pop. KOIKOI je klenot pro všechny, kteří vědí, že sofistikovaný indie pop je nový punk. Na každý den bohatého programu je dobrovolné vstupné v rozmezí 111 a 666 Kč

Tuto akci podporuje Liveurope. Liveurope je první celoevropská iniciativa podporující koncertní kluby v jejich snaze pořádat koncerty začínajících evropských umělců. Projekt Liveurope je spolufinancován programem Evropské unie Kreativní Evropy. Partnerem akce je Music Moves Europe. Projekt je podpořen Hlavním městem Praha a je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.


 
Doporučujeme